SIERPIEŃ
Lato w pełni, cieszymy się owocami ale musimy zadbać o rośliny,
na których zbiory już zakończono.
Sierpień w ogrodzie to czas zbioru owoców na przetwory.
Kontynuujemy letnie cięcie drzew owocowych - wiśni, czereśni, jabłoni, grusz i brzoskwiń. Po zbiorze owoców wykonujemy również cięcie śliwy. W celu rozluźnienia i zmniejszenia koron pojedyncze konary wycinamy całkowicie lub skracamy za odpowiednio ukierunkowanym odgałęzieniem.
Rany po cięciach smarujemy preparatem Funaben 03 PA, maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego Topsin M 500 SC.
W połowie miesiąca zakładamy na pnie drzew opaski z papieru falistego, które pozwolą wyłapać gąsienice owocówki. We wrześniu opaski zdejmiemy i spalimy.
Zbieramy warzywa, min. pomidory, papryki, oberżyny, ogórki, kabaczki, cukinie, fasolę szparagową, brokuły, kalafiory oraz wczesnych odmiany kapusty i marchwi.
W sierpniu możemy uprawiać poplony na zbiór jesienny. Na początku miesiąca należy wysiać szpinak, sałatę masłową, endywię, koper ogrodowy, kapuste pekińską, rzodkiew i rzepę.
Nieco później, w połowie miesiąca, wysiewamy nasiona roszponki i szczawiu.
Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Sadzimy min. tulipany, hiacynty i lilie. Nieco wcześniej sadzimy rośliny cebulowe, takie jak zimowit jesienny i krokusy jesienne, które zakwitną już tej jesieni - około 2 miesiące po sadzeniu.
Wykonujemy cięcie żywopłotów.
Nie zapominajmy również o koszeniu trawnika.
LIPIEC
Do najważniejszych prac w tym miesiącu należy pielęgnacja roślin, polegająca na podlewaniu, odchwaszczaniu, nawożeniu cięciu i usuwaniu przekwitłych kwiatów. Usuwamy przekwitłe kwiaty bylin i róż. Roślinom kwitnącym dostarczmy wodę i pokarm.
Zwalczamy szkodniki i choroby roślin ogrodowych.
Przycinamy delikatnie żywopłoty liściaste.
Wykonujemy cięcie prześwietlające jabłoni - usuwa się drobne zewnętrzne gałęzie zacieniające dojrzewające owoce.
Porządkujemy grządki po zakończonych zbiorach truskawek; przycinamy liście, wygrabiamy je, nawozimy, usuwamy chwasty i ściółkujemy.
Wysiewanie rośliny dwuletnie takie jak stokrotki, bratki, malwy, niezapominajki, goździki brodate.
Wysiewamy byliny - orliki, łubiny, goździki, smagliczka skalna czy gipsówki.
Z roślin użytkowych dosiewamy koper, rzeżuchę i rukolę - te rośliny można wysiewać przez cały miesiąc. Wysiewamy też warzywa liściowe wieloletnie : szczaw i szczypiorek.
W drugiej połowie lipca można sadzić młode sadzonki truskawki i poziomki.
Trawnik należy strzyc regularnie. W czasie upałów podlewamy trawę - najlepiej robić to rano lub wieczorem, zwłaszcza podczas słonecznych dni.
Zbieramy i suszymy takie zioła jak : liście oregano, tymianku, szałwii, estragonu, cząbru i mięty. Pamiętajmy, ze w okresie kwitnienia zioła tracą aromat.
Zaczyna się pełnia sezonu na owoce: powoli kończą owocowanie truskawki, ale za to można zbierać maliny, poziomki, agrest, porzeczki.
Maj to czas na wiele prac ogrodowych, sadzenie i wysiewanie roślin:
- wysiewamy rośliny dwuletnie oraz niektóre kwiaty jednoroczne,
- nadal przesadzamy i dzielimy byliny,
- wysiewamy ogórki przeznaczonych na rozsady,
- wysiewamy kukurydzę,
- zbieramy plony z siewu ozimego i warzywa wieloletnie, takie jak szparag, rabarbar czy szczaw,
- wysiewamy rzodkiewkę i sałatę, przez cały miesiąc możemy wysiewać marchew
i burak ćwikłowy do przechowywania zimowego,
- wysiewamy fasolę szparagową i tyczną oraz nasiona ciepłolubnych warzyw dyniowatych,
- sadzimy rozsadę pomidorów, ogórków, papryki i selera,
- wysiane nasiona warto zabezpieczyć przed ptakami.
Rosnące warzywa wymagają nawadniania, spulchniania i odchwaszczania gleby, przerywania,
Dla roślin ogrodowych niebezpieczne mogą być przymrozki występujące jeszcze do połowy tzw. "Zimni Ogrodnicy" oraz "Zimna Zośka".
W tych dniach należy chronić rośliny wrażliwe na spadki temperatury.
Marzec w ogrodzie
Sprawdź stan ogrodu i działki!
Na początku miesiąca koniecznie rozejrzyj się po całej działce. Sprawdź stan drzew, krzewów, trawnika i rabatek. Taki przegląd pozwoli zaplanować dalsze prace. Zrób ostatnie porządki, żeby nie tracić na nie czasu, kiedy nastaną cieplejsze dni. Dostarcz ziemi nawozu na terenie całej działki.
Przycinamy drzewa owocowe i krzewy.
Cięcia powinny być prześwietlające. Usuń gałęzie złamane, oraz te, które rosną do środka korony oraz takie, które krzyżują się ze sobą. Nie zapomnij o drzewkach posadzonych jesienią, które przycinamy w drugiej połowie marca. Podczas przycinania sprawdzaj stan gałęzi. Te zajęte chorobą bakteryjną przytnij powyżej uszkodzeń. W marcu trzeba zająć się również wrzosami, od których odcinamy zeszłoroczne kwiatostany.
Dbamy o trawnik
Koniecznie wygrab liście z trawnika i rabatek, warto wywieźć je poza ogród to zapobiegnie powstawaniu pleśni. Przytnij trawę aż przy samej ziemi. To pobudzi ją do wzrostu, gdy tylko temperatura zacznie wzrastać.
Sadzimy cebulki kwiatów
Wykonaj to w drugiej połowie marca. Pamiętaj, że mieczyki czy lilie sadzimy w momencie gdy będzie już naprawdę słoneczna, ciepła pogoda. Poza tym wiosną sadzimy mieczyki, begonie, krynie czy dalie.
Wysiew na grządkach
Wysiej w domu nasiona ciepłolubnych warzyw, żeby mieć własną rozsadę. Przygotujmy też rozsadę kwiatów. Na grządkach wysiej groch, marchew, pietruszkę. Posadź dymkę (dobrze byłoby ją wcześniej zaprawić). Wysiewamy także większość roślin jednorocznych, np. nagietki czy groszek pachnący.
Oczko wodne
Usuń stare liście i inne resztki. Jeśli tego nie zrobisz, dasz glonom świetną pożywkę. Przytnij zeszłoroczne pędy roślin wodnych i nadbrzeżnych. Rozpocznij dokarmianie ryb, gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej 12 st. C. Stopniowo zwiększaj dawki pokarmu.
Podlej rośliny
Przedwiośnie to okres wysuszających wiatrów i zamarzniętej jeszcze ziemi. Aby uniknąć suszy fizjologicznej, podlewamy wszystkie rośliny iglaste, różaneczniki, trzmieliny i inne zawsze zielone gatunki roślin.
Luty w ogrodzie
Luty to miesiąc, w którym rozpoczynamy sprawdzanie ogrodu po zimie i przygotowujemy się do wiosny.W sadzie sprawdzamy stan wybielonych pni drzew owocowych i jeżeli jest to konieczne powtarzamy bielenie. Rozpoczynamy cięcie roślin sadowniczych. Przycinamy agrest, maliny i porzeczki.Podczas przycinania drzew i krzewów sprawdzamy, czy na roślinach nie ma oznak występowania szkodników lub objawów chorób drzew owocowych, z którymi walkę należy rozpocząć już teraz.
W lutym usuwamy z grządek liście, które jesienią pozostawiliśmy jako ściółkę. Zgrabione liście przeznaczamy na kompost. W połowie lutego rozpoczynamy w dobrze oświetlonym i ogrzewanym pomieszczeniu produkcję rozsady wczesnych warzyw (cebuli, porów, selerów, sałaty i warzyw kapustnych).
Pod koniec lutego wysiewamy na trawniku nawóz. Nawet jeżeli jeszcze nie stopniał śnieg. Dzięki temu zabiegowi, gdy tylko się ociepli, trawa zacznie ładnie rosnąć.
Silne promienie słońca w połączeniu z ostrymi wiatrami przy mroźnej i bezśnieżnej pogodzie, mogą dokonać szkód w naszych ogrodach. Szczególnie wśród zimozielonych krzewów i bylin. Dlatego też koniecznie sprawdzamy stan zimowych okryć roślin.
Podczas bezmroźnych dni przycinamy ozdobne rośliny drzewiaste. Wykonujemy cięcie odmładzająco-formujące krzewów i drzew kwitnących latem i jesienią. Nie przycinamy gatunków kwitnących wiosną. Do końca lutego wykonujemy odmładzające przycięcie żywopłotów, szczególnie, jeśli stały się zbyt wybujałe.