Nasz ogród powstał stopniowo na terenach nieużytków, położonych wzdłuż ulicy Rybnickiej, których część górną tworzyły tereny i obiekty pozostałe po niemieckim punkcie celnym i straży wojskowej, strzegącej pobliskiego lotniska. Natomiast dolną część stanowiły wysypiska śmieci, gruzu oraz zabagnione obszary pozostałe po wydobyciu gliny do produkcji cegły, wyrabianej w pobliskiej cegielni.
Zaczątki ogrodu powstały w okolicy byłego Urzędu Celnego zaraz po uchwaleniu ustawy w roku 1946 o ogrodach działkowych. Była tutaj względnie dobra ziemia, uprawiano więc na niej ziemniaki i warzywa, sadzono także krzewy i drzewa owocowe. W roku 1949 teren ten, jak również inne nieużytki przejął Wojewódzki Zarząd POD w Katowicach. Powołano do życia Pracowniczy Ogród Działkowy „im. 1 Maja” i konieczne stało się stworzenie struktur organizacyjnych ogrodu; wybrano władze zarządzające ogrodem, w tym niezbędne komisje.
Prezesem zarządu w latach 50-tych był Ludwik Woźnica. Za jego prezesury rozpoczęły się prace przy budowie ogrodzenia, alejek oraz studni. Na początku lat 60-tych prezesem zarządu POD został Antoni Balcerowski. Zarząd nie miał swojej siedziby, więc narady odbywały się w altankach gdzie również prowadzono niezbędną księgowość. W połowie lat 60-tych ogród liczył ponad 350 działek. W roku 1965 decyzją ówczesnego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gliwicach tereny zajmowane przez POD zostały oficjalnie przekazane Wojewódzkiemu Zarządowi Pracowniczych Ogrodów Działkowych w Katowicach do bezpłatnego użytkowania . W roku 1966 wydano pozwolenie na budowę budynku administracyjno- gospodarczego. Po Antonim Balcerowskim pracami zarządu ogrodu kierował Władysław Nowak. Za jego kadencji górna część głównej alei przykryto asfaltem, zakończono budowę domu działkowca, wyasfaltowano plac przed nim i parkingi wewnątrz ogrodu. Po prezesie Nowaku na krótko kierowanie pracą ogrodu przejął Tadeusz Borowski. Dużą energią w kierunku ogrodu wykazał się Tadeusz Kijonka. Ogród rozrastał się i pod koniec lat 60-tych liczył już ok. 400 działek. W roku 1972 na prezesa zarządu POD wybrano Huberta Pazura, który przez 27 lat z sukcesami sprawował tę funkcję. W drugiej połowie lat 80-tych cały ogród był ogrodzony siatką, od ulicy Rybnickiej zostały zainstalowane 2 bramy wjazdowe i 3 furtki dla pieszych, a od strony osiedla Sikornik jedna brama wjazdowa i furtka zamykały ogród.
Tradycja obchodów Dni Działkowca ma swój rodowód w latach 30-tych ub. Stulecia, przetrwała wojnę i była kultywowana jeszcze przez wiele lat. W Dniu działkowych dożynek działkowcy przygotowywali wystawy najdorodniejszych plonów i kosze dożynkowe, a wyróżnionym działkowcom były wręczane odznaczenia, nagrody i dyplomu. Do tradycyjnych atrakcji tych Dni należała serwowana grochówka wojskowa.
W swoim bogatym dorobku nasz ogród wielokrotnie zdobywał czołowe lokaty na najlepiej zagospodarowany POD w rejonie gliwickim i w województwie.
W kwietniu 1966 roku na zebraniu sprawozdawczo-odbiorczym prezesem został wybrany Henryk Dzierżęga. Na zebraniu tym podjęto również uchwałę o jednorazowej opłacie na konserwację sieci wodociągowej i elektrycznej dla użytkowników wody i energii elektrycznej.
W kwietniu 2006 roku na zebraniu wybrano nowy zarząd. Prezesem został Stanisław Słupek. Powołano kierowników rejonu. Ambicją Prezesa Stanisława Słupka od początku jego kadencji było uporządkowanie niejasnego i budzącego wątpliwości stanu prawnego ogrodu, uporządkowanie problemów organizacyjnych działek, wprowadzenie jasnych reguł dot. Użytkowania działek ich infrastruktury oraz uzyskanie pozwolenia na budowę nowego domu działkowca. Pozwolenie na budowę domu działkowca zostało udzielone w sierpniu 2006 roku. I tak z pomocą i praca wielu życzliwych osób powstał nowy dom działkowca.
Kilka danych liczbowych:
Ilość działek – 464;
Ogólna powierzchnia działek – 20.675 ha;
Odbiorcy wody i energii el. – ponad 300;
Ilość działek geodezyjnych – 5;
Długość ogrodzenia zewnętrznego – ponad 3 km.